Skip to content

26 Crestwood CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Oct 12, 2004

Property Information

Block1445
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,344
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
24%
Improvement Value:$113,100
76%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,977+0.2%
2024$4,968-0.4%
2023$4,989+1.8%
2022$4,899+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 2004, Page 7062

Property Sale

Sale
$125,990
DeedBook 7246, Page 59070

Property Built

Built

Year Built: 2001