Skip to content

111 Pembroke RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$211,900
Last Sale Date
Feb 13, 2004

Property Information

Block1507
Lot2.19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage2,084
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
20%
Improvement Value:$152,200
80%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+0.2%
2024$6,385-0.4%
2023$6,411+1.8%
2022$6,295+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$211,900

To:

Sq Ft2,084DeedBook 7680, Page 19510

Property Sale

Sale
$211,900
DeedBook 7532, Page 89242

Property Built

Built

Year Built: 2003