Skip to content

115 Pembroke RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block1507
Lot2.21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage1,974
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
20%
Improvement Value:$149,400
80%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+0.2%
2024$6,291-0.4%
2023$6,317+1.8%
2022$6,203+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 14359, Page 70473

Property Sale

Sale
$121,500

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 14228, Page 22459Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$213,900
DeedBook 7493, Page 68736

Property Built

Built

Year Built: 2002