Skip to content

215 Chesterbrook RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block1507
Lot2.25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage2,019
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
20%
Improvement Value:$158,400
80%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+0.2%
2024$6,596-0.4%
2023$6,623+1.8%
2022$6,503+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,000

To:

DeedBook 14870, Page 51847

Property Sale

SaleMulti
$229,900

To:

DeedBook 7647, Page 2334

Property Built

Built

Year Built: 2003