Skip to content

309 Fox Run CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block1507
Lot2.44
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage2,136
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
19%
Improvement Value:$162,200
81%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,735+0.2%
2024$6,723-0.4%
2023$6,751+1.8%
2022$6,628+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$204,000

To:

Sq Ft2,136DeedBook 14284, Page 43866

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$246,900
DeedBook 2004, Page 5789