Skip to content

308 Fox Run CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$248,309
Last Sale Date
May 19, 2004

Property Information

Block1509
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG5
Sq Footage2,143
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
20%
Improvement Value:$159,100
80%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,695+0.2%
2024$6,683-0.4%
2023$6,711+1.8%
2022$6,589+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$248,309

To:

Sq Ft2,143DeedBook 7747, Page 52461

Property Built

Built

Year Built: 2002