Skip to content

26 Providence RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$141,700
Last Sale Date
Sep 10, 1998

Property Information

Block1601
Lot3.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,680
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
23%
Improvement Value:$155,700
77%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,782+0.2%
2024$6,770-0.4%
2023$6,798+1.8%
2022$6,675+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$141,700

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6361, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1998