Skip to content

22 Providence RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block1601
Lot3.20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,671
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
27%
Improvement Value:$125,100
73%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,755+0.2%
2024$5,745-0.4%
2023$5,769+1.8%
2022$5,665+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft1,671DeedBook 12027, Page 51967

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 7310, Page 87421

Property Sale

Sale
$124,950
DeedBook 6311, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1998