Skip to content

8 Providence RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$318,500
Last Sale Date
Nov 14, 2006

Property Information

Block1601
Lot3.27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,824
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
23%
Improvement Value:$159,300
77%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,903+0.2%
2024$6,890-0.4%
2023$6,919+1.8%
2022$6,793+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$318,500

To:

Sq Ft1,824DeedBook 12487, Page 15679

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$179,485
DeedBook 7636, Page 45338

Property Sale

Sale
$1,302,000
DeedBook 7331, Page 97481