Skip to content

318 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block1601
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,975
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
25%
Improvement Value:$154,500
75%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+0.2%
2024$6,863-0.4%
2023$6,892+1.8%
2022$6,767+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,975DeedBook 7612, Page 33510

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7078, Page 34663

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5950, Page 248

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5667, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$145,825
DeedBook 5219, Page 92