Skip to content

202 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 29, 2015

Property Information

Block1601
Lot54
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF-1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,939
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
23%
Improvement Value:$171,500
77%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,433-0.4%
2023$7,464+1.8%
2022$7,328+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,939DeedBook 13856, Page 5674

Property Built

Built

Year Built: 1989