Skip to content

16 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 1997

Property Information

Block1601
Lot61
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF-1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,939
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
22%
Improvement Value:$176,600
78%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,617+0.2%
2024$7,603-0.4%
2023$7,635+1.8%
2022$7,497+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989