Skip to content

14 Brandywine CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$153,500
Last Sale Date
Sep 16, 2002

Property Information

Block1603
Lot30.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,482
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
19%
Improvement Value:$140,800
81%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,812+0.2%
2024$5,802-0.4%
2023$5,826+1.8%
2022$5,721+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$153,500

To:

Sq Ft1,482DeedBook 7304, Page 84028

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 6895, Page 60239

Property Built

Built

Year Built: 2001