Skip to content

49 Brandywine CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block1603
Lot30.30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,482
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
19%
Improvement Value:$134,100
81%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,578+0.2%
2024$5,568-0.4%
2023$5,591+1.8%
2022$5,490+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 6557, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1999