Skip to content

208 Gravel Bend RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$159,500
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block1605
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,939
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
24%
Improvement Value:$156,000
76%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913+0.2%
2024$6,900-0.4%
2023$6,929+1.8%
2022$6,803+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$159,500

To:

Sq Ft1,939DeedBook 5911, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$148,400
DeedBook 5059, Page 13