Skip to content

209 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
May 23, 1997

Property Information

Block1605
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,896
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
27%
Improvement Value:$136,600
73%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,242+0.2%
2024$6,231-0.4%
2023$6,257+1.8%
2022$6,143+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,896DeedBook 6147, Page 280

Property Sale

Sale
$141,325
DeedBook 5016, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1989