Skip to content

114 Treetop LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Mar 17, 2016

Property Information

Block1611
Lot4.05
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,482
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
20%
Improvement Value:$197,400
80%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+0.2%
2024$8,303-0.4%
2023$8,338+1.8%
2022$8,186+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft2,482DeedBook 14050, Page 21668

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12907, Page 79208

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 7683, Page 20374

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 7505, Page 74849

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 5941, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1996