Skip to content

49 Tower AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$181,810
Last Sale Date
Aug 15, 1996

Property Information

Block1611
Lot4.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,240
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
22%
Improvement Value:$179,100
78%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+0.2%
2024$7,687-0.4%
2023$7,719+1.8%
2022$7,579+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$181,810

To:

Sq Ft2,240DeedBook 6013, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1996