Skip to content

25 Brandywine CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block1612
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,482
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
20%
Improvement Value:$130,800
80%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+0.2%
2024$5,474-0.4%
2023$5,497+1.8%
2022$5,397-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 7741, Page 49621

Property Sale

Sale
$134,600
DeedBook 7137, Page 10188

Property Built

Built

Year Built: 2000