Skip to content

303 Wythe RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$272,800
Last Sale Date
Feb 28, 2012

Property Information

Block1613
Lot2.32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,893
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
17%
Improvement Value:$238,300
83%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+0.2%
2024$9,605-0.4%
2023$9,646+1.8%
2022$9,471+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$272,800

To:

Sq Ft3,893DeedBook 13401, Page 15276

Property Sale

Sale
$295,750
DeedBook 7850, Page 96620

Property Built

Built

Year Built: 2004