Skip to content

213 Salem StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Sep 16, 2002

Property Information

Block1613
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,680
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
25%
Improvement Value:$140,200
75%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+0.2%
2024$6,257-0.4%
2023$6,284+1.8%
2022$6,170+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

To:

Sq Ft1,680DeedBook 7303, Page 83897

Property Sale

Sale
$144,745
DeedBook 6251, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1998