Skip to content

205 Salem StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block1613
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,886
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
24%
Improvement Value:$153,300
76%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+0.2%
2024$6,786-0.4%
2023$6,815+1.8%
2022$6,691+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 14432, Page 27655

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13781, Page 41468

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7023, Page 14809

Property Built

Built

Year Built: 1997