Skip to content

16 Holden CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block1703
Lot12.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
18%
Improvement Value:$196,400
82%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036+0.2%
2024$8,022-0.4%
2023$8,055+1.8%
2022$7,909+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 15197, Page 14199

Property Sale

Sale
$241,490

To:

DeedBook 13188, Page 51353

Property Built

Built

Year Built: 2010