Skip to content

20 Holden CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block1703
Lot12.11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
19%
Improvement Value:$180,700
81%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,520+0.2%
2024$7,506-0.4%
2023$7,538+1.8%
2022$7,401+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$21,800

To:

DeedBook 13081, Page 82851

Property Sale

Sale
$334,213

To:

DeedBook 12537, Page 9600

Property Built

Built

Year Built: 2007