Skip to content

26 Tradition CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$277,990
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block1703
Lot14.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,302
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
22%
Improvement Value:$183,300
78%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+0.2%
2024$7,895-0.4%
2023$7,928+1.8%
2022$7,784+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$277,990

To:

Sq Ft2,302DeedBook 13131, Page 21601

Property Built

Built

Year Built: 2010