Skip to content

114 Bristol RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block1802
Lot26.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,372
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
18%
Improvement Value:$197,000
82%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,100+0.2%
2024$8,085-0.4%
2023$8,119+1.8%
2022$7,972+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,372DeedBook 13072, Page 77453

Property Sale

Sale
$286,930
DeedBook 12432, Page 92224

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$988,000
DeedBook 11923, Page 5276