Skip to content

102 Bristol RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block1802
Lot26.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,844
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
16%
Improvement Value:$227,700
84%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+0.2%
2024$9,113-0.4%
2023$9,151+1.8%
2022$8,985+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft2,844DeedBook 14182, Page 1368

Property Sale

Sale
$373,160
DeedBook 12859, Page 51101

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$988,000
DeedBook 11923, Page 5276