Skip to content

3047 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block1802
Lot56.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,730
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
19%
Improvement Value:$171,700
81%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,110+0.2%
2024$7,098-0.4%
2023$7,127+1.8%
2022$6,998+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$184,000

To:

DeedBook 14568, Page 10777

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 14443, Page 31516Recorded6/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2003