Skip to content

10 Standish RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block1802
Lot60.08
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,921
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
17%
Improvement Value:$226,300
83%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+0.2%
2024$9,076-0.4%
2023$9,114+1.8%
2022$8,949-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 15321, Page 53876

Property Sale

Sale
$296,000

To:

DeedBook 13386, Page 6282

Property Sale

Sale
$399,259

To:

DeedBook 12561, Page 21230

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$988,000

To:

DeedBook 11923, Page 5276