Skip to content

12 Standish RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$406,215
Last Sale Date
Feb 23, 2007

Property Information

Block1802
Lot60.09
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,058
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
17%
Improvement Value:$215,300
83%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,724+0.2%
2024$8,708-0.4%
2023$8,745+1.8%
2022$8,586-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$406,215

To:

Sq Ft3,058DeedBook 12559, Page 20603

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$988,000
DeedBook 11923, Page 5276