Skip to content

3023 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$177,300
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block1807
Lot57
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,056
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
30%
Improvement Value:$82,200
70%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,911+0.2%
2024$3,904-0.4%
2023$3,920+1.8%
2022$3,849+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$177,300

To:

Sq Ft1,056DeedBook 14921, Page 1749

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 13492, Page 59931

Property Built

Built

Year Built: 1975