Skip to content

301 Franklin AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Aug 12, 2010

Property Information

Block1910
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage1.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
28%
Improvement Value:$88,400
72%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,119+0.2%
2024$4,111-0.4%
2023$4,129+1.8%
2022$4,054+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$123,500

To:

Sq Ft1,296DeedBook 13185, Page 49671

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7770, Page 64825

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7515, Page 78416

Property Built

Built

Year Built: 1970