Skip to content

220 Beacon Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2010

Property Information

Block1913
Lot5.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,143
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,900
19%
Improvement Value:$195,100
81%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117+0.2%
2024$8,102-0.4%
2023$8,136+1.8%
2022$7,988+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 2004, Page 13329

Property Sale

Sale
$3,070,000
DeedBook 7580, Page 15757