Skip to content

309 Foster AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2010

Property Information

Block1922
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9D

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,048
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$208,200
87%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+0.2%
2024$8,018-0.4%
2023$8,052+1.8%
2022$7,906+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955