Skip to content

228 East Kennedy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block2001
Lot23.24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
20%
Improvement Value:$180,200
80%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577+0.2%
2024$7,563-0.4%
2023$7,595+1.8%
2022$7,457+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 15349, Page 63065

Property Sale

Sale
$337,050

To:

DeedBook 12890, Page 69236

Property Built

Built

Year Built: 2008