Skip to content

220 East Kennedy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block2001
Lot23.28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
18%
Improvement Value:$205,000
82%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+0.2%
2024$8,370-0.4%
2023$8,405+1.8%
2022$8,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,024DeedBook 13217, Page 65914

Property Sale

Sale
$388,030
DeedBook 12339, Page 49670

Property Built

Built

Year Built: 2006