Skip to content

102 Jacksonville CourtPleasantville, NJ 08232

Built 2009

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block2001
Lot23.30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,993
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
18%
Improvement Value:$214,300
82%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,717+0.2%
2024$8,701-0.4%
2023$8,738+1.8%
2022$8,579+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

To:

DeedBook 14900, Page 61708

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 13001, Page 39199

Property Built

Built

Year Built: 2009