Skip to content

104 Jacksonville CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block2001
Lot23.31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,371
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
18%
Improvement Value:$203,000
82%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,338+0.2%
2024$8,323-0.4%
2023$8,358+1.8%
2022$8,206+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 14837, Page 41429

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 13132, Page 22054

Property Sale

Sale
$381,496

To:

DeedBook 12424, Page 88791

Property Built

Built

Year Built: 2006