Skip to content

57 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$57,900
Last Sale Date
Jan 2, 2002

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0057
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
16%
Improvement Value:$65,600
84%
Total Assessment$78,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,619+0.2%
2024$2,615-0.4%
2023$2,626+1.8%
2022$2,578+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$57,900

To:

Sq Ft944DeedBook 7117, Page 451

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 6548, Page 94

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5097, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1987