Skip to content

86 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0086
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
15%
Improvement Value:$71,100
85%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,804+0.2%
2024$2,799-0.4%
2023$2,811+1.8%
2022$2,760+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft944DeedBook 15440, Page 24338

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft944DeedBook 14668, Page 47114Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$69,400
DeedBook 13485, Page 56609

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 7823, Page 87373

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 6693, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1987