Skip to content

113 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0113
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage847
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
17%
Improvement Value:$60,700
83%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,455+0.2%
2024$2,451-0.4%
2023$2,461+1.8%
2022$2,416-14.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$97,500

To:

Sq Ft847DeedBook 14760, Page 15545

Property Sale

Sale
$67,500

From:

To:

Sq Ft847DeedBook 14244, Page 28919Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12457, Page 3801

Property Built

Built

Year Built: 1987