Skip to content

136 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 1, 2025

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0136
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
17%
Improvement Value:$96,600
83%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,911+0.2%
2024$3,904-0.4%
2023$3,920+1.8%
2022$3,849+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,360DeedBook 15738, Page 16508Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 15738, Page 16508

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 14449, Page 33622Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$112,500

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 13828, Page 63827Recorded11/20/2014

Property Sale

Sale
$93,000

To:

DeedBook 6665, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1987