Skip to content

152 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0152
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
15%
Improvement Value:$70,300
85%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,777+0.2%
2024$2,772-0.4%
2023$2,784+1.8%
2022$2,733+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

To:

Sq Ft972DeedBook 14705, Page 59894

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 12372, Page 65091

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 7182, Page 30637

Property Built

Built

Year Built: 1987