Skip to content

166 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
May 15, 2012

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0166
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
18%
Improvement Value:$57,200
82%
Total Assessment$69,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,338+0.2%
2024$2,334-0.4%
2023$2,343+1.8%
2022$2,301+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft972DeedBook 13433, Page 31598

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 7410, Page 19367

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 6439, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1987