Skip to content

173 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0173
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
16%
Improvement Value:$68,100
84%
Total Assessment$80,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+0.3%
2024$2,695-0.4%
2023$2,706+1.8%
2022$2,657+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft944DeedBook 15421, Page 17968

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft944DeedBook 11946, Page 15300

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft944DeedBook 6491, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1987