Skip to content

182 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$66,750
Last Sale Date
Apr 3, 2017

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0182
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
18%
Improvement Value:$56,700
82%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,321+0.2%
2024$2,317-0.4%
2023$2,327+1.8%
2022$2,284-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$66,750

To:

Sq Ft944DeedBook 14227, Page 21898

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 14049, Page 21018Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 13498, Page 62613

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12669, Page 72762

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 7520, Page 82799

Property Built

Built

Year Built: 1987