Skip to content

233 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0233
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,055
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
15%
Improvement Value:$85,100
85%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,357+0.2%
2024$3,351-0.4%
2023$3,365+1.8%
2022$3,304+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft1,055DeedBook 14527, Page 60873

Property Sale

Sale
$94,900

From:

To:

Sq Ft1,055DeedBook 13828, Page 64041Recorded11/20/2014

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 7374, Page 18376

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6601, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1987