Skip to content

244 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0244
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
18%
Improvement Value:$92,000
82%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,756+0.2%
2024$3,750-0.4%
2023$3,765+1.8%
2022$3,697+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 15288, Page 43179

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,360DeedBook 15204, Page 16632Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 12672, Page 74035

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 7137, Page 10020

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 6647, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1987