Skip to content

265 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Feb 24, 2012

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0265
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
21%
Improvement Value:$45,700
79%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,952+0.2%
2024$1,949-0.4%
2023$1,957+1.8%
2022$1,921+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

Sq Ft944DeedBook 13407, Page 18189

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11957, Page 20788

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7808, Page 80963

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 6698, Page 254

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 5281, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1987