Skip to content

304 Heather CroftEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block2201
Lot15
QualifierC0304
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
14%
Improvement Value:$77,900
86%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,391+0.2%
2024$2,387-0.4%
2023$2,397+1.8%
2022$2,354+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft944DeedBook 15598, Page 23330

Property Sale

Sale
$143,000
Sq Ft944DeedBook 15399, Page 10095Recorded2/24/2023

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft944DeedBook 15275, Page 39166Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 12120, Page 91138

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5365, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1987